Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu jako realizator projektu „Centrum Usług Społecznych w Powiecie Sieradzkim”, realizuje usługę Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej. Jest ona odpowiedzią na potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców powiatu sieradzkiego, ich rodzin i opiekunów. Powstała z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Funkcjonuje od grudnia 2017 r. pomagając w pokonywaniu własnych i zewnętrznych ograniczeń. W zależności od preferencji i potrzeb klienta udział w projekcie można traktować jako pomoc stałą lub doraźną. Dokładamy wszelkich starań, by pomagać również w sytuacjach awaryjnych i nagłych.


     Usługa asystencka skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami i obejmuje wspieranie tych osób w codziennych czynnościach. Asystenci pomagają uczestnikom, m.in. zrobić zakupy, przemieścić się do lekarza, punktów usługowych, urzędów, jednocześnie asystując osobom niepełnosprawnym w tych miejscach. Usługi asystenckie obejmują także wsparcie podczas zajęć sportowych, rekreacyjnych oraz różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Działania asystenta obejmują również wsparcie w czynnościach zawodowych, np. przemieszczeniu się do pracy oraz edukacyjnych, np. wsparcie w przemieszczeniu się do szkół i placówek oświatowych, asystowanie podczas zajęć edukacyjnych, czy korzystania z biblioteki.
     Asystenci świadczą usługi w sposób indywidualny dla każdego uczestnika, uwzględniając stopień jego niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby.
     Asystenci to ludzie ciekawi świata, mają szerokie zainteresowania, które mogą wykorzystać w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Są to ludzie otwarci, a problemy dnia codziennego osób niepełnosprawnych nie są im obce. Różnorodne zainteresowania czynią ich ciekawymi rozmówcami, a przebywanie w ich towarzystwie to przyjemność. Poznając preferencje i potrzeby naszych klientów, dokładamy wszelkich starań, by porozumienie i współpraca były źródłem zadowolenia dla każdej ze stron.
     Uczestnicy korzystający z usług asystenckich określają czego najbardziej potrzebują. Główną ideą jest nabycie umiejętności decydowania o sobie, wejście w społeczeństwo oraz otwarte w nim funkcjonowanie. Asystować to znaczy być obecnym. Każda z niepełnosprawnych osób ma jakieś potrzeby, pragnienia, nie zawsze pochodzące tylko z podstawowego poziomu piramidy Maslowa, choć czasem może tak. Asystent nie każe, nie decyduje, nie wyręcza. Ma otwierać przestrzeń do osiągania nowych umiejętności, możliwości rozwoju. To szansa na nową jakość życia.
     Dotychczasowe działania podejmowane przez Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej obejmują czynności związane z aktywizacją społeczną, zawodową, edukacyjną. W ich zakresie mieści się udzielanie wsparcia, asysty oraz towarzyszenie uczestnikom w zakresie spędzania czasu wolnego, tj. realizacji pasji, zainteresowań, wspólnych rozmów, spacerów, wyjść do miejsc kulturalnych, w tym kina, kawiarni, lokali gastronomicznych, obiektów sportowych. Warto podkreślić, że w ramach realizowanej usługi istnieje możliwość sfinansowania wejść do tych miejsc.
Asystenci wspierają i asystują uczestnikom podczas organizowanych wydarzeń, w tym kulturalnych, artystycznych. Stają się pomocną dłonią w zakresie poszukiwania rozwiązań w zakresie powstałych barier, trudności, a także zgłaszanych potrzeb i oczekiwań. Nieustannie poszukują rozwiązań, które mogą przyczynić się zwiększenia samodzielności uczestników.
     Asystenci podczas swojej działalności mieli już możliwość udzielić wsparcia i asysty uczestnikom podczas docierania do wskazanych przez nich miejsc. Dotychczas były to ośrodki wsparcia dziennego, punkty usługowe, szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia, urzędy.
W ramach usługi Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej istnieje możliwość wdrożenia usługi transportowej. Jest ona odpowiedzią na problemy związane z przemieszczaniem się osób z niepełnosprawnościami.
Asystenci mieli już także możliwość wsparcia uczestników podczas załatwiania spraw urzędowych oraz w kontaktach z urzędami. Mowa chociażby o Starostwie Powiatowym w Sieradzu – Wydziale Architektury i Budownictwa, Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno – Kartograficznej w Sieradzu, Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
     Asystenci wspierają i asystują uczestnikom w codziennym funkcjonowaniu. Towarzyszą w realizacji zakupów, udzielają porad, doradztwa w zakresie możliwości z jakich mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Stają się pomocną dłonią podczas sporządzania wszelkiego rodzaju pism, wypełnienia formularzy, druków, interpretacji otrzymanych pism urzędowych, itp.
Mając na względzie powyższe, zadaniem Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej jest dotrzymywanie towarzystwa i pomocy w pokonywaniu codziennych problemów, trudności w obszarach społecznego funkcjonowania.
   Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej jest odpowiedzią na zgłaszane przez lokalne społeczeństwo potrzeby. Szansą dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów faktycznych na rozpoczęcie niezależnego życia.

 

1 2 3