17 października 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Sieradzu (plac Wojewódzki 3, sala 113) odbędzie się spotkanie edukacyjne pn. „Odpowiedzialna rodzina“ skierowane do rodziców i opiekunów dzieci – wszystkich chętnych mieszkańców Powiatu Sieradzkiego.

Spotkanie edukacyjne ma na celu nabycie i wzmocnienie kompetencji rodzicielskich niezbędnych do zapobiegania zachowań przemocowych i przeprowadzone zostanie w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Powiecie  Sieradzkim na lata 2023-2030.


Prosimy o zgłaszanie się do udziału w spotkaniu edukacyjnym telefonicznie do 14 października 2024 roku, pracownik do kontaktu Jolanta Dobrowolska - specjalista pracy socjalnej tel. 43 827 18 07 lub 43 822 43 77.

PROGRAM WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH  pod nazwą "ODPOWIEDZIALNA RODZINA"


Organizator warsztatów: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Autor programu  i prowadzenie warsztatów edukacyjnych : Małgorzata Apolinarska

Prowadząca w swoim doświadczeniu była m.in. wieloletnim wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Pedagogicznym, Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytecie St. Wyszyńskiego oraz Wyższej Szkole Nauk Społecznych Pedagogium. Od wielu lat prowadzi dla rodziców biologicznych i zastępczych  warsztaty umiejętności wychowawczych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami z obszaru polityki społecznej.


Data spotkania: 17.10.2024r.

Miejsce spotkania: Starostwo Powiatowe w Sieradzu, plac Wojewódzki 3, I piętro, sala 113, godzina 10:00


Program warsztatów :

10.00Rejestracja uczestników i powitanie

10.15 – 11.15

1. Rodzina – obszar bezpieczeństwa i rozwoju. Współczesne typy rodzin jakie tworzymy – mocne i słabe strony ; szanse i zagrożenia.
2. Relacje a więzi jakie tworzymy z dziećmi - co  utrudnia , zakłóca i jak sobie z tym radzić ? Jak wspierać kształtowanie odporności psychicznej?

3. Nasza rola - jako rodziców - w procesie wychowania na różnych etapach  rozwoju dziecka . Najczęściej popełniane błędy – jak im zapobiec i jak radzić sobie gdy je popełniliśmy.

11.15 – 11.30: przerwa kawowa

11.30 – 12.30

1. Trudna sztuka rozmowy z dzieckiem.  Jak zachęcać do otwartej rozmowy? Jak  porozumiewać się bez ciągłego oceniania i instruowania? Komunikaty Ty a komunikaty Ja. Proste odpowiedzi na trudne pytania – bez wzbudzania niepokoju Najbardziej irytujące dla dzieci stwierdzenia rodziców. Język komunikacji bez przemocy. Techniki stawiania granic zamiast kar.
2. Zachowania problemowe dziecka. Metody radzenia sobie ze złością dziecka. Jak rodzice reagują na złość dziecka; jak się z tym czują? Techniki zarzadzania własnymi emocjami.

12.30 – 12.45: przerwa kawowa

12.45 – 13.45

1. Jak radzić sobie z doświadczanym przez nasze dzieci poczuciem osamotnienia i bezradności w relacjach z innymi.
2. Jak wspierać u dzieci budowanie poczucia własnej wartości i samoświadomości? Metody i techniki.
3. Nasze schematy myślowe 
i przekonania – ich wpływ na kształtowanie poczucia wartości i obrazu samego siebie. Jak kształtować nastawienie na rozwój?
4. 
Problemy uzależnienia dzieci od nowych technologii.
5. Alkohol – co z nim? Postrzeganie alkoholu z pozycji dzieci. Dlaczego dzieci nie lubią spotkań rodzinnych i towarzyskich? Jak modelować prawidłowe zachowania i wzorce?

13.45 – 14.00

     Podsumowanie i zakończenie.