pfron

 

 

 

 

 

 

Dwa terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Jak je przedłużyć?

 

1. Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.

Do 30 września 2024 roku ważne są orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019r. do 29 września 2024r.

Przedłużenie ważności trwa do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

2. Przepis obowiązujący od 3.08.2024 r. (ustawa zmieniająca)

Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może trwać jednak dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.

Podsumowanie

  • Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024r. i nie złożysz do 30 września 2024r. wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, to od 1 października 2024r. orzeczenie to traci ważność. Nie będziesz już posiadać ważnego dokumentu, który potwierdza niepełnosprawność.
  • Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024r. i złożysz do tego dnia wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31.03.2025r.
  • Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność określona w treści tego orzeczenia kończy się po 30.09.2024r. i przed upływem ważności tego orzeczenia złożysz wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim. Wydłużenie nastąpi do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.

Przykład: Jeśli Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest ważne do 15.11.2024r. i do tego dnia złożysz wniosek o wydanie nowego orzeczenia, to okres 6 m-cy będzie upływał 31.05.2025r.

aktywny samorzad

 

Uwaga studenci!

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu informuje, z dniem 9 września 2024r. ruszył II termin naboru wniosków w ramach pilotażowego programu pn. „Aktywny samorząd” – Moduł II, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem przygotowanej przez PFRON platformy internetowej: System Obsługi Wsparcia (SOW), pod adresem: https://sow.pfron.org.pl/.

Zapraszamy studentów, słuchaczy kolegium i uczniów szkół policealnych do uzyskania podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego na platformie e-PUAP i złożenia wniosku w formie elektronicznej w trakcie naboru wniosków, który zakończy się w dniu 10 października 2024r.

Ponadto przypominamy, iż wnioski na dofinansowanie do nauki mogą składać również studenci z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.


Szczegóły dotyczące naboru umieszczone są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programuministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnosciadla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

pfron

 

Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami

 

Przypominamy, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością.

Program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami” ma na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń.

           

Oferta wypożyczalni obejmuje m.in.:

  • narzędzia do komunikacji AAC,
  • aparaty słuchowe,
  • wózki elektryczne,
  • koncentratory tlenu,
  • łóżka rehabilitacyjne.

Główne zadania wypożyczalni:

  • doradztwo,
  • wynajem,
  • dostawa,
  • serwis,
  • dostosowanie,
  • instruktaż obsługi oferowanych urządzeń.

Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z Łódzkim Oddziałem CIDON – 42 20 50 103.

 

pfron

 

Uwaga! 1 sierpnia rusza kolejna tura programu samochodowego

 

Informujemy, iż czwarta tura naboru wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością rozpocznie się 1 sierpnia 2024 r. od godziny 10:00 i potrwa do 31 sierpnia 2024 r. do godz. 23:59.
        
Beneficjentem programu może być osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, która nie jest w stanie w żadnej sytuacji i na żadnym dystansie poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego oraz nie jest w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka inwalidzkiego na siedzenie samochodu.

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW): https://sow.pfron.org.pl/

  • przez teletransmisję danych;
  • w Oddziale PFRON przy pomocy pracownika Funduszu.

kontakt z Oddziałem Łódzkim PFRON: tel.: 42 20 50 100, 42 20 50 103

Szczegółowe informacje o Programie znajdują się na stronie internetowej Funduszu www.pfron.org.pl w zakładce – Programy i zadania PFRON - Programy realizowane obecnie.