- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Odsłony: 22
W dniu 20 listopada 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyło się szkolenie skierowane do przedstawicieli służb społecznych - pracowników socjalnych, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, członków zespołów interdyscyplinarnych oraz miejskich i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, a także pracowników oświaty w powiecie sieradzkim pn. „Przemoc domowa – jak jeszcze skuteczniej pomagać osobom doznającym przemocy?“.
Udział w nim wzięło 47 osób m.in. z ośrodków pomocy społecznej, Sądu Rejonowego w Sieradzu, Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, szkół ponadpodstawowych, Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu i Warcie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu.
Szkolenie poprowadziła Pani Izabela Banasiak, superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wieloletnia współpracowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia“ IPZ.
Szkolenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu w ramach realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Powiecie Sieradzkim na lata 2023-2030.
- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Odsłony: 27
W dniu 19 listopada 2024 roku obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci oraz odbył się finał ogólnopolskiej kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY.
Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY była wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promowała rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Organizatorem była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci.
Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz inne obiekty architektoniczne rozświetliły się na czerwono.
Powiat Sieradzki również przyłączył się do tej akcji.
Za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu budynek Starostwa Powiatowego, w którym znajduje się PCPR oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna rozświetlił się od strony południowej na czerwono.
Iluminacja rozpoczęła się o po godzinie 16:00 i zakończyła o 22:00.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i wyrazili swoją solidarność z ideą ochrony dzieci przed przemocą rozświetlając okno swojego mieszkania wewnątrz czerwonym światłem lub wyświetlając na fasadzie znak graficzny akcji dzieląc się efektem iluminacji w sieci #19listopada#dziecinstwobezprzemocy
PAMIĘTAJMY!
DZIECI MAJĄ PRAWO DO BEZPIECZNEGO I SZCZĘŚLIWEGO DZIECIŃSTWA ORAZ DORASTANIA
- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Odsłony: 224
19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania
Przemocy wobec dzieci
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu w dniach od 8 października do 19 listopada 2024 roku bierze czynny udział w kampanii pn. „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Kampania ta koncentruje się na:
- uwrażliwieniu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania ochrony dzieci mobilizuje całe społeczeństwo do wyrażenia swojej solidarności z ideą ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Odsłony: 207
Warsztaty w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Sieradzkiego, których organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu, poświęcone przeciwdziałaniu przemocy domowej, rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy w związku z uzależnieniami.
W dniu 23.10.2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu oraz w dniu 25.10.2024 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu odbyły się spotkania z uczniami i nauczycielami, których celem było poszerzenie wiedzy uczniów i nauczycieli na temat różnych aspektów, form i przejawów przemocy domowej, czyli takiej, która ma miejsce w domu ze strony rodziców, opiekunów, dziadków, wujów, cioć lub rodzeństwa oraz na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy związanej ze spożywaniem bądź uzależnieniem od alkoholu lub środków psychoaktywnych. Uczniowie i nauczyciele nabyli umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji oraz wiedzę, do jakich osób lub instytucji bądź organizacji, osoby doznające przemocy domowej mogą zwrócić się o pomoc i wsparcie.
- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy domowej
- Odsłony: 422
2 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
jest świętem obchodzonym corocznie 2 października, które ustanowione zostało
przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku,
uchwalone w rezolucji A/RES/61/271, zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego (ur. 2 października 1869 roku). Zgromadzenie wezwało wszystkie państwa, agendy ONZ, regionalne, międzyrządowe i pozarządowe organizacje oraz wszystkich zainteresowanych do obchodów Dnia w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w tej sprawie m.in. poprzez edukację i zwiększenie świadomości społecznej.
Zjawisko przemocy domowej jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Dotyka osoby bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, stan zdrowia czy status społeczny.
Definicja prawna zjawiska przemocy domowej została zawarta w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. 2021. Poz. 1249 z późn. zm), która stanowi, że przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające ich godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie i krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wyróżniamy następujące formy przemocy: fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną, zaniedbanie oraz cyberprzemoc.
Tu możesz szukać pomocy!!!:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu: Plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz, tel.: 43 827 18 07.
OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY ZAUFANIA
116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży.
800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.
800 12 12 12 - Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
116 000 - Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka.
800 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
800 676 676 - Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich.
116 123 - Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym.
800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”.
800 70 22 22 - Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
800 108 108 - Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich.