W dniu 20 listopada 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Sieradzu odbyło się szkolenie skierowane do przedstawicieli służb społecznych - pracowników socjalnych, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, członków zespołów interdyscyplinarnych oraz miejskich i gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, a także pracowników oświaty w powiecie sieradzkim pn. „Przemoc domowa – jak jeszcze skuteczniej pomagać osobom doznającym przemocy?“.

Udział w nim wzięło 47 osób m.in. z ośrodków pomocy społecznej, Sądu Rejonowego w Sieradzu, Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu, szkół ponadpodstawowych, Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu i Warcie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu.

Szkolenie poprowadziła Pani Izabela Banasiak, superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wieloletnia współpracowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia“ IPZ.

Szkolenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu  w ramach realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Powiecie Sieradzkim na lata 2023-2030.

IMG 4693 IMG 4794

W dniu 19 listopada 2024 roku obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci oraz odbył się finał ogólnopolskiej kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY.

Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY była wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promowała rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Organizatorem była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci.

Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz inne obiekty architektoniczne rozświetliły się na czerwono.

Powiat Sieradzki również przyłączył się do tej akcji.

Za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu budynek Starostwa Powiatowego, w którym znajduje się PCPR oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna rozświetlił się od strony południowej na czerwono.

Iluminacja rozpoczęła się o po godzinie 16:00 i zakończyła o 22:00.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i wyrazili swoją solidarność z ideą ochrony dzieci przed przemocą rozświetlając okno swojego mieszkania wewnątrz czerwonym światłem lub wyświetlając na fasadzie znak graficzny akcji dzieląc się efektem iluminacji w sieci #19listopada#dziecinstwobezprzemocy

PAMIĘTAJMY!

DZIECI MAJĄ PRAWO DO BEZPIECZNEGO I SZCZĘŚLIWEGO DZIECIŃSTWA ORAZ DORASTANIA

image0000011

19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania
Przemocy wobec dzieci


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu w dniach od 8 października do 19 listopada 2024 roku bierze czynny udział w kampanii pn. „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Kampania ta koncentruje się na:

  • uwrażliwieniu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
  • wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
  • promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
  • promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Kampania ochrony dzieci mobilizuje całe społeczeństwo do wyrażenia swojej solidarności z ideą ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

20241017 101229 20241017 101229 20241017 101427

Warsztaty w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Sieradzkiego, których organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu, poświęcone przeciwdziałaniu przemocy domowej, rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy w związku z uzależnieniami.

W dniu 23.10.2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu oraz w dniu 25.10.2024 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu odbyły się spotkania z uczniami i nauczycielami, których celem było poszerzenie wiedzy uczniów i nauczycieli na temat różnych aspektów, form i przejawów przemocy domowej, czyli takiej, która ma miejsce w domu ze strony rodziców, opiekunów, dziadków, wujów, cioć lub rodzeństwa oraz na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy związanej ze spożywaniem bądź uzależnieniem od alkoholu lub środków psychoaktywnych. Uczniowie i nauczyciele nabyli umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji oraz wiedzę, do jakich osób lub instytucji bądź organizacji, osoby doznające przemocy domowej mogą zwrócić się o pomoc i wsparcie.                      

20241025 121623 20241025 122056