Informacje ogólne.
Turnus rehabilitacyjny - oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. przez: nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
Rodzaje turnusów.
Turnusy rehabilitacyjne mogą być:
- ogólnousprawniające z programem rekreacyjno – wypoczynkowym,
- specjalistyczne np. malarski, rzeźbiarski, psychoterapeutyczny itp.
Zasady dofinansowania.
- została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza,
- w roku realizacji zadania nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków PFRON,
- turnus rehabilitacyjny odbywa się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez Wojewodę i jest prowadzony przez organizatora posiadającego wpis do rejestru organizatorów, lub poza takim ośrodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej albo gdy wynika to ze specjalistycznego charakteru turnusu,
- nie pełni funkcji członka kadry na tym turnusie ani nie jest opiekunem innego uczestnika tego turnusu,
- złożyła oświadczenie o wysokości dochodu w roku poprzedzającym wyjazd na turnus,
- przedstawiła podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie informację o stanie zdrowia sporządzoną nie wcześniej niż na 3 m-ce przed datą rozpoczęcia turnusu,
- przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50%przeciętnego wynagrodzenia - na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym;
- 65% przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku osoby samotnej;
- o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym może ubiegać się również osoba niepełnosprawna, której dochód na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym przekracza w/w kwoty. Wówczas kwotę dofinansowania uczestnictwa tej osoby w turnusie pomniejsza się o kwotę tego przekroczenia.
Wysokość dofinansowania.
Wysokość dofinansowania uczestnictwa w turnusach wynosi:
- 30% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby w wieku do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16 – 24 lat uczącej się i niepracującej.
- 27% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
- 25% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.
- 20% przeciętnego wynagrodzenia - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
- 20% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności, zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej.