- Szczegóły
- Kategoria: Niepełnosprawni
- Odsłony: 13
Informujemy o uruchomieniu przez Fundację Avalon Pomarańczowego Telefonu Wsparcia. Na infolinii można uzyskać informacje z różnych dziedzin, niezbędne do codziennego funkcjonowania i rozwiązywania problemów związanych bezpośrednio lub pośrednio z niepełnosprawnością.
Pomarańczowy Telefon Wsparcia Fundacji Avalon to szansa na bezpłatną pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, osób chorych, a także ich rodzin oraz bliskich.
Aby uzyskać wsparcie specjalisty, m.in. prawniczki, psychologa, seksuolożki, wystarczy zadzwonić na numer telefonu 530 001 130.
Poza poradami na infolinii lub udzielanymi mailowo, Fundacja prowadzi dwie grupy wsparcia – dla osób z niepełnosprawnościami w trybie stacjonarnym w siedzibie Fundacji lub wyjazdowo oraz z rodzicami osób z niepełnosprawnościami w formie online.
Pomarańczowy Telefon Wsparcia jest kontynuacją Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon, który działa dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON w ramach projektu „Kompleksowe wsparcie kluczem do niezależności”.
- Szczegóły
- Kategoria: Niepełnosprawni
- Odsłony: 42
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami składamy Państwu serdeczne życzenia wielu radości w codziennym życiu, życzliwości i wyrozumiałości wszystkich ludzi. Niech każdy dzień dostarcza Państwu niezapomnianych pozytywnych wrażeń i pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego. Życzymy dużo zdrowia oraz sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny i kolorowy.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu
- Szczegóły
- Kategoria: Niepełnosprawni
- Odsłony: 226
„Aktywny samorząd”
Pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej - Obszar E
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu informuje, iż do programu „Aktywny samorząd” wprowadzone zostało nowe zadanie – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej - Obszar E.
Adresatem wsparcia jest osoba posiadająca stopień niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności, która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielonego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, czyli będąca pod opieką poradni, ośrodka albo zespołu domowego leczenia tlenem.
Wsparcie wyniesie 100 zł miesięcznie, a okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię w ramach jednego wniosku nie będzie dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 miesiące.
Refundacja może obejmować koszty poniesione po 1 lipca 2024r.
Program nie przewiduje wkładu własnego.
Przykładowo:
- jeśli złożysz wniosek w październiku 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-wrzesień (3 miesiące – 300 zł)
- jeśli złożysz wniosek w listopadzie 2024r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-październik (4 miesiące – 400 zł);
- jeśli złożysz wniosek w styczniu 2025 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec grudzień (6 miesięcy – 600 zł);
- jeśli złożysz wniosek w marcu 2025 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: wrzesień-luty (6 miesięcy – 600 zł).
Pierwszy termin naboru wniosków w SOW rozpocznie się dnia 28 października i potrwa do 30 listopada.
Szczegółowe informacje na temat ww. programu dostępne są na stronie internetowej www.pfron.org.pl w zakładce Programy i zadania PFRON.
- Szczegóły
- Kategoria: Niepełnosprawni
- Odsłony: 578
Dwa terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Jak je przedłużyć?
1. Przepis obowiązujący do 30.09.2024 r.
Do 30 września 2024 roku ważne są orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez przez miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, które traciły ważność w okresie od 9 grudnia 2019r. do 29 września 2024r.
Przedłużenie ważności trwa do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
2. Przepis obowiązujący od 3.08.2024 r. (ustawa zmieniająca)
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Przedłużenie ważności nie może trwać jednak dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Podsumowanie
- Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024r. i nie złożysz do 30 września 2024r. wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, to od 1 października 2024r. orzeczenie to traci ważność. Nie będziesz już posiadać ważnego dokumentu, który potwierdza niepełnosprawność.
- Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność na mocy przepisu opisanego w punkcie pierwszym jest wydłużona do 30 września 2024r. i złożysz do tego dnia wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31.03.2025r.
- Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność określona w treści tego orzeczenia kończy się po 30.09.2024r. i przed upływem ważności tego orzeczenia złożysz wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone na podstawie przepisu opisanego w punkcie drugim. Wydłużenie nastąpi do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność orzeczenia.
Przykład: Jeśli Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest ważne do 15.11.2024r. i do tego dnia złożysz wniosek o wydanie nowego orzeczenia, to okres 6 m-cy będzie upływał 31.05.2025r.
- Szczegóły
- Kategoria: Niepełnosprawni
- Odsłony: 346
Uwaga studenci!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu informuje, iż z dniem 9 września 2024r. ruszył II termin naboru wniosków w ramach pilotażowego programu pn. „Aktywny samorząd” – Moduł II, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem przygotowanej przez PFRON platformy internetowej: System Obsługi Wsparcia (SOW), pod adresem: https://sow.pfron.org.pl/.
Zapraszamy studentów, słuchaczy kolegium i uczniów szkół policealnych do uzyskania podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego na platformie e-PUAP i złożenia wniosku w formie elektronicznej w trakcie naboru wniosków, który zakończy się w dniu 10 października 2024r.
Ponadto przypominamy, iż wnioski na dofinansowanie do nauki mogą składać również studenci z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.