Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861 z późn. zm.), osoba niepełnosprawna głuchoniema oraz głuchoniewidoma może skorzystać z dofinansowania do usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika osoby niepełnosprawnej.
Warunki jakie musi spełnić Wnioskodawca.
Warunkiem przyznania dofinansowania jest posiadanie przez wnioskodawcę aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności/orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności o symbolu 03-L lub 03-L wraz z symbolem 04-O lub symboli równoważnych stosowanych we wcześniejszych orzeczeniach. W przypadku orzeczenia, w którym brak jest zapisu dotyczącego przyczyny niepełnosprawności, schorzenia te winny być potwierdzone zaświadczeniem lekarza specjalisty wystawionym na druku stanowiącym załącznik do wniosku.
Osoba niepełnosprawna może otrzymać dofinansowanie do w/w zadania tylko jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Dofinansowanie nie przysługuje:
- jeżeli wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub wnioskodawca ten był stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego wnioskodawcy;
- gdy wniosek jest niekompletny;
- jeżeli dane zawarte we wniosku lub w załącznikach są niezgodne z prawdą.
Do wniosku należy załączyć:
- orzeczenie o:
- zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- całkowitej niezdolności lub częściowej niezdolności do pracy,
- niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16 roku życia.
- aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające rodzaj niepełnosprawności i aktualny stan zdrowia wnioskodawcy, zgodnie z pkt.1.
- pełnomocnictwo lub postanowienie sądu (w przypadku ustanowienia pełnomocnika lub opiekuna prawnego dla wnioskodawcy).
Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika dofinansowane ze środków PFRON może wykonywać osoba, która jest tłumaczem wpisanym w rejestrze Wojewody. Wykaz dostępny na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi :www.lodz.uw.gov.pl (zakładka Wydziały – Wydział Polityki Społecznej – Sprawy, którymi zajmuje się wydział – pkt 29. Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) i sposobu komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN) – plik Wyciąg z rejestru).
Wysokość dofinansowania.
Wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.
Przekroczenie kosztów ponad wysokość przyznanego dofinansowania wnioskodawca pokrywa ze środków własnych.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Procedury składania wniosków oraz sposób rozliczenia przyznanego dofinansowania
- Wnioski przyjmowane są w ciągu całego roku kalendarzowego.
- Dofinansowanie udziela się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego, który powinien zostać złożony do PCPR w Sieradzu wraz z dodatkową dokumentacją.
- PCPR w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje wnioskodawcę, który złożył wniosek o występujących we wniosku uchybieniach, które powinny zostać usunięte w terminie 30 dni. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrywania.
- Realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez PCPR środków finansowych.
- Rozpatrzenie wniosku następuje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 7 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
- Wnioskodawca o sposobie rozpatrzenia wniosku informowany jest w terminie 10 dni od dnia rozpatrzenia kompletnego wniosku.
- Podstawę dofinansowania ze środków Funduszu stanowi umowa, wszelkie koszty poniesione przed zawarciem umowy nie podlegają refundacji.
- Na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku zawiera się umowę określającą kwotę dofinansowania (ilość godzin), termin i miejsce realizacji usługi.
- Środki finansowe Funduszu przekazywane są zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
- Przedłożone dokumenty podlegają weryfikacji pod względem zgodności z wnioskiem, uzgodnionym kosztem i zakresem oraz podpisaną umową.
- Wnioski niezrealizowane z powodu braku środków finansowych nie przechodzą do realizacji na rok następny.
- Jeśli Wnioskodawca zmarł, wniosek nie podlega dalszemu rozpatrywaniu.
Druk wniosku dostępny jest na stronie PCPR: www.pcprsieradz.pl oraz w siedzibie Centrum:
98-200 Sieradz, ul. Plac Wojewódzki 3, IV piętro, pok. 407, 412.