Informacje ogólne o handlu ludźmi
Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:
- Przemocy lub groźby bezprawnej,
- Uprowadzenia,
- Podstępu,
- Wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- Nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- Udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.
W celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą:
- w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania,
- w pracy lub usługach o charakterze przymusowym,
- w żebractwie,
- w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka,
- w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.
Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1 – 6.
Polski kodeks karny mówi:
Kto uprawia handel ludźmi nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 253. § 1 k.k.). Możesz jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko stania się ofiarą handlu…
ZANIM WYJEDZIESZ
- Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu i dowodu osobistego – jeśli wyjeżdżasz na ich podstawie, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
- Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
- Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferują cy Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (od 1 listopada 2005 certyfikaty wydaje Urząd Marszałka Województwa).
- Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje. Dowiedz się o nim jak najwięcej. Poszukaj w Internecie, poproś pośrednika o adres, numer telefonu pracodawcy. Skontaktuj się z nim.
- Dowiedz się na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy warunki pracy są inne niż oferowano, masz problemy z pracodawcą czy z wyegzekwowaniem swojego wynagrodzenia). Poproś pośrednika o zobowiązanie na piśmie.
- Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj!
- Nie podpisuj dokumentu, którego treści nie rozumiesz!
- Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania.
- Zrób kserokopie dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
- Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
- Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon, np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.